HAR DU IKKE MODTAGET BRYGGEBLADET?

Læs mere her

UDGIVELSESPLAN FOR 2018

Læs mere

FOLKETINGSVALG 2005: ALLE KANDIDATER I SØNDRE STORKREDS

BRYGGEBLADET 26.01.2004 - Bryggebladet har sammensat en liste over samtlige kandidater, som bryggeboerne kan stemme på.

Oplysningerne er indsamlet fra de respektive partiers hjemmesider, og der kan i sidste øjeblik være kandidater, som trækker sig.

I det omfang hvor partisiderne har oplyst om personlige hjemmesider for kandidaterne, er disse medtaget. For visse kandidater uden personlig hjemmeside, kan man læse mere om kandidaten på partiernes hovedsider. agn

Kreds NavnHjemmeside
A - Socialdemokraterne Mere info
2. Chr.havn: Jette Bergenholz Bautrup Mere info
3. Rådhus: Christine Antorini Mere info
4. Sundby: Claus Larsen-Jensen Mere info
5. Blågård: Jørgen Elikofer
9. Amagerbro: Lars Weiss Mere info
B - Det Radikale Venstre Mere info
2. Chr.havn: Christian Friis Bach Mere info
3. Rådhus: Monica Thon Mere info
4. Sundby: Anders Lundt
5. Blågård: Charlotte Fischer Mere info
9. Amagerbro: Anders Thomsen Mere info
C - Konservative Mere info
2. Chr.havn: Lone Skov Al Awssi Mere info
3. Rådhus: Søren Pedersen
4. Sundby: Jakob Næsager
5. Blågård: Marina Willems Mere info
9. Amagerbro: Kræn Blume Mere info
D - Centrum Demokraterne Mere info
2. Chr.havn: Christina Mortensen
3. Rådhus: Poul Brandrup
4. Sundby: Jens Valdemar Bruun
5. Blågård: Gert Bruhn
9. Amagerbro: Martin K. Mouritsen
F - Socialistisk Folkeparti Mere info
2. Chr.havn: Lotte Thiim Bertelsen Mere info
3. Rådhus: Anders Finn Jørgensen Mere info
4. Sundby: Kamal Qureshi Mere info
5. Blågård: Marie Daugaard Mere info
9. Amagerbro: Jeppe Juul
K - Kristen Demokraterne Mere info
2. Chr.havn: Jørgen Hans Maltesen Mere info
3. Rådhus: Pernille Moll Mere info
4. Sundby: Maria Hørby Mere info
5. Blågård: Gerda Wienberg Hansen
9. Amagerbro: Kirsten Elise Ottosen
Uden for kredsene: Marie-Louise From Høeg Mere info
Uden for kredsene: Andreas Peters-Lehm
M - Minoritetspartiet Mere info
Uden for kredsene: Peter Shapon Nicolaisen
Uden for kredsene: Leyla Tamer
Uden for kredsene: Thomas Amnitzbøll-Bach
O - Dansk Folkeparti Mere info
2. Chr.havn & 3. Rådhus: Karin Storgaard
4. Sundby & 5. Blågård: Preben Elmenhoff
9. Amagerbro: Mette Hjermind Dencker
V - Venstre Mere info
2. Chr.havn & 5. Blågård: Martin Geertsen Mere info
3. Rådhus: Jens Rohde Mere info
4. Sundby: (Jesper Schou Hansen) (trækker sig)
9. Amagerbro: Ulrik Kragh Mere info
Ø - Enhedslisten Mere info
2. Chr.havn: Rikke Fog-Møller &
Thomas N. Nyboe Stein
3. Rådhus: Gunna Starck
3. Råd. 5. Blå. 9. A.bro: Annelise Ebbe
4. Sundby: Gorm Gunnarsen
9. Amagerbro: Hanne Schmidt

Links til andre artikler:

26.01.05 - Folketingsvalg 2005: Spørgsmål og svar
26.01.05 - Folketingsvalg 2005: Kampe i kampen
26.01.05 - Bryggebladet mener: Stem med hjertet, hjernen, maven, intuitionen og den sunde fornuft

På bryggebladet.dk den 25. januar 2005.
Redigeret udgave af artikel der bringes i Bryggebladet 01-2005 (udkommer 26. januar).

Seneste opdatering 12.07.2011

Leifsgade 7 · 2300 København S · Tlf. 32 96 28 15 · redaktion@bryggebladet.dk  CVR: 17500481  ·  Copyright © 2003-18 Bryggebladet